Her koster det cirka 677.000 kroner at få lov til at have bil. Bilen betaler du oveni.

oktober 15, 2026
Illustration af en bil i Singapore.
AI-genereret illustration.

Vælg læsetid

Hvor meget tid har du?

I Singapore koster tilladelsen til at registrere en bil i kategori A nu 130.001 singaporeanske dollar. Det svarer til cirka 677.000 kroner. Bilen er ikke med i prisen, og det er de øvrige afgifter heller ikke. Beløbet stammer fra den første budrunde i oktober 2026 og gælder ikke alle typer biler.

Til gengæld får man ret til at have bilen registreret og bruge den i ti år. Det er altså ikke et kørekort. Singapore begrænser antallet af biler gennem budrunder om de såkaldte COE-tilladelser. Når de ti år er gået, kan tilladelsen fornyes mod betaling. Bilen skal ikke automatisk skrottes.

En pris før bilen

130.001 singaporeanske dollar. Så højt endte prisen for en COE-tilladelse i kategori A ved Singapores første budrunde i oktober 2026. Omregnet med Den Europæiske Centralbanks kurser fra 14. oktober er det cirka 677.000 danske kroner. Før man overhovedet har betalt for bilen.

Det er let at læse beløbet som prisen for et kørekort, men en COE er noget andet: en ret til at registrere og bruge et køretøj i ti år. Den følger Singapores system for at begrænse antallet af biler på vejene. Man byder om et begrænset antal tilladelser, og prisen afhænger af budrunden. De 130.001 dollar gælder kategori A, som omfatter mindre og mindre ydelsesstærke biler, ikke alle biler i Singapore.

Hvad sker der efter ti år?

Når perioden udløber, er bilen ikke automatisk bestemt til skrot. Ejeren kan betale for at forny tilladelsen. Det ændrer ikke på den første regning: Bilens købspris og øvrige afgifter kommer oven i COE-prisen. Det usædvanlige er, hvor meget adgangen til at have bilen på vejen koster, allerede inden selve bilen tæller med.

Prisen er heller ikke en ny rekord. Den var lavere end i september, og næste budrunde kan give et andet beløb. Tallene beskriver Singapore og dets kategori A, ikke en dansk regel eller en fast pris for enhver bilist.

Kilder: Singapores transportmyndigheds COE-resultater, myndighedens guide til COE og ECB’s valutakurser.

Joen Rude

Joen Rude

Joen er grundlægger og chefredaktør på Stay Classy. Han har brugt over et årti på at finpudse sin sans for herremode, livsstil og de detaljer, de fleste overser. Han tror på, at ægte stil handler mindre om trends og mere om at kende sig selv godt nok til at vælge rigtigt. Når han ikke skriver, tester han ure, rejser efter inspiration eller diskuterer snit og kvalitet med folk, der deler besættelsen.

Skriv en kommentar

Your email address will not be published.

Læs om behandlingen af dine oplysninger i privatlivspolitikken.

Don't Miss

17 langærmede t-shirts til mænd

Man kan undre sig over, at langærmede t-shirts til mænd

Elektrisk Tandbørste: Derfor Får Du Renere Tænder

En elektrisk tandbørste er en af de små badeværelsesting, der